10 tipov pre lepší spánok bábätiek

O tom, ako presvedčiť bábätko, aby spinkalo, by sa dala napísať celá kniha. Niektoré mamičky odporúčajú toto, ďalšie zasa tamto, pretože na každé dieťatko platí niečo iné. Máloktorá z nás však vie, že na to, aby drobček spal tak, ako by mal, nie je potrebné ovládať žiadne nezvyčajné metódy či praktiky. To, čo na lepší spánok bábätiek naozaj zaberá, sa dočítate v našom článku.

spánok bábätka

1. Všímajte si, ako sa správa vaše dieťa

Nielen predtým, ako ho ukladáte na spánok, ale aj v priebehu dňa sledujte dieťa a jeho náladu. Všímajte si, kedy začne byť podráždené, pretiera si očká, zíva alebo pozerá do prázdna. Toto je ten správny čas, kedy je dieťa zrelé na spánok. Zaujímavé je, že tieto príznaky sa objavujú približne v rovnaký čas každý deň. Samozrejme, každé dieťa má iný spánkový režim, ktorý treba rešpektovať.

2. Umožnite bábätku spinkať aj počas dňa

Nedať dieťa spať poobede s tým, že večer ľahšie zaspí, patrí k prekonaným mýtom o detskom spánku. Vedeli ste, že bábätká, ktoré nemajú dostatok spánku cez deň, sa v noci budia a zostávajú hore aj viac ako hodinu? Do troch mesiacov po narodení si deti potrebujú zdriemnuť každú hodinu a pol po prebudení, do šiestich mesiacov každé tri hodiny.

3. Odlíšte dieťatku dni od nocí

Samozrejme, dieťa na začiatku denný a nočný spánok rozlišovať nebude, napriek tomu je dôležité robiť medzi nimi rozdiely. Urobte bábätku poriadok v tom, aký je rozdiel medzi dňom a nocou. Dni by mali byť svetlé, nemali by ste sa snažiť tlmiť bežné zvuky, počas dňa sa s ním hrajte, rozprávajte, aj medzi sebou sa zhovárajte prirodzene, nestišujte hlasy, pričom dieťatku dovoľte spať toľko, koľko potrebuje. Noci by mali byť naopak tmavé, s tlmeným svetlom a zatiahnutými žalúziami, snažte sa pohybovať potichu, dieťa nezabávame, neprihovárajte sa mu a aj medzi sebou sa rozprávajte potichu.

4. Z úkonov pred zaspávaním vytvorte bábätku večerný rituál

lepší spánok bábätiek

Bábätká majú radi činnosti, ktoré sa opakujú. Dodáva im to pocit bezpečia a to ich upokojuje. Takýmito pravidelnými, denne sa opakujúcimi úkonmi môže byť napríklad večerné kŕmenie, kúpanie či masáž.

Dokonca bábätku môžete prečítať aj krátku rozprávku. Dieťatko síce nevníma dej, ale počuje zvuk vášho hlasu, ktorý mu je blízky. Ak teda chcete dosiahnuť lepší spánok dieťaťa, približne polhodinu pred uložením bábätka venujte pravidelným rituálom.

5. Bábätko pred spaním primerane oblečte

Určite nechcete, aby sa dieťatko zobudilo preto, že mu je zima. Ak sa obávate práve tohto problému, skúste mu postieľku predhriať napríklad termofórom alebo fľašou naplnenou teplou vodou. Pred uložením bábätka do postieľky fľašu alebo termofór odstráňte a bábätko uložte na vyhriate miesto. Opačným prípadom je, ak je dieťatku príliš horúco a v spánku sa spotí. V tom prípade je lepšie znížiť počet vrstiev oblečenia a pred spaním miestnosť vyvetrať.

6. Stavte na kvalitný matrac do detskej postieľky

Správne zvolený matrac do postieľky je investíciou, ktorá sa rozhodne vyplatí. Medzi najpoužívanejšie materiály na výrobu detských matracov do postieľok patria najmä PUR pena, HR pena alebo kokosové vlákna. Matrace do postieľky sú vo všeobecnosti vysoké okolo 6 - 8 cm, čo je postačujúce pre malé batoľatá. Mali by byť stredne tuhé, aby dieťatku poskytli primeranú oporu a zároveň ho zbytočne netlačili. Skvelým doplnkom na rýchle upratanie po malých nehodách sú matracové chrániče, ktoré zabraňujú vsiaknutiu tekutiny do matraca.

7. Zaviňte bábätko, aby ste zabránili ľakaciemu reflexu

Poznáte ten pocit, keď sa pri zaspávaní odrazu prudko strhnete, pretože sa vám zazdalo, že kdesi strmo padáte nadol? Niečo podobné môžu zažívať aj deti, hlavne v prvých štyroch až piatich mesiacoch života. Tento fenomén, nazývaný aj ľakací reflex, deti často zobudí a vystraší. Riešením, ako tomu predísť, je dieťa na noc zavinovať, pretože tým nadobudne známy pocit, aký malo v maternici, kde sa cítilo bezpečne.

8. Nájdite pre dieťatko tzv. spúšťač spánku

ako zlepšiť spánok bábätiek

Veľmi dobrou pomôckou pre rýchle zaspávanie a pokojný spánok bábätiek je tzv. spúšťač spánku, teda vec, zvuk alebo úkon, ktorý si dieťa spojí so spánkom. Môže to byť napríklad cumlík, rozprávka alebo uzlík urobený z kúska priedušnej látky, ktorý deti stískajú v ručičke (najmä deti vo veku od štyroch mesiacov). Takýto spúšťač oceníte najmä v prípade, že budete tráviť noc inde ako doma – dieťa tak nebude fixované na miesto, ale skôr na zvuk či vec.

9. Dodržujte spánkové cykly bábätka

Približne od troch do šiestich mesiacov mávajú deti tri spánkové cykly cez deň a jeden dlhý spánok v noci. Neskôr, keď už dieťatko dosiahne vek pol roka, odporúča sa dodržiavať dva spánkové cykly, jeden pred obedom a druhý po obede. Počet cyklov sa vekom síce znižuje, ale spánok býva o to dlhší a aj kvalitnejší. Následne okolo jedného roku spáva dieťa už len raz denne, a to popoludní.

10. Nenechajte bábätko dlho plakať v postieľke

Je rozdiel, či bábätko v postieľke len trochu mrnká zo spánku a o chvíľku zase zaspinká (čo môže byť len preto, lebo sa mu niečo prisnilo), alebo plače dlhšie a vytrvalejšie. Neutekajte preto hneď k postieľke, aby ste ho úplne neprebrali, ale chvíľočku počkajte.

Ak je bábätko nepokojné a stále plače, v postieľke ho vyplakať nenechávajte. Pousilujte sa prísť na to, čo ho trápi. Veľmi nepríjemné vie byť boľavé bruško, no príčinou môže byť aj to, že mu chýba fyzický kontakt. Svojím plačom sa snaží privolať svoju mamičku, pretože chce, aby ho na chvíľu podržala v náručí.

Google+