0,00 € / 0ks
0

Zaujímavosti o ľudskom spánku

Chrápanie u detí – čo ho spôsobuje a kedy môže predstavovať vážny problém?

Kým takmer polovica dospelých z času na čas chrápe, u detí nie je chrápanie až také časté. Kedy je teda dôvod na obavy?

10.01.2023
Ako hormóny ovplyvňujú spánok? Zisťovali sme za vás

Hormóny majú vplyv na veľa oblastí z našich životov, od nálady, energie, vzhľadu pleti... Ako však dokážu ovplyvniť to, ako spíme? Prečítajte si viac v našom článku.

19.12.2022
Hypersomnia alebo čo by ste mali vedieť o nadmernej spavosti

Ospalosť a podriemkavanie počas dňa napriek tomu, že ste v noci spali viac ako dostatočne, môže znamenať, že trpíte hypersomniou. O čo presne ide a ako si s tým dať rady, vám už prezradíme v našom článku.

22.11.2022
Môžete spať menej ako 7 hodín za noc a cítiť sa oddýchnutí? Zisťovali sme za vás

Plnohodnotný nočný spánok je nielen príjemný, ale zlepšuje aj duševnú výkonnosť a posilňuje celkové zdravie. Väčšina dospelých potrebuje viac ako 7 hodín spánku za noc a deti i dospievajúci vzhľadom na svoj vývoj dokonca ešte viac. Čo však v prípade, ak si taký luxus jednoducho nemôžete dovoliť?

08.11.2022
Je námesačníctvo nebezpečné? Kedy je somnambulizmus poruchou a ako ho riešiť

Vstávanie a prechádzanie sa v stave spánku je častejšie u detí ako u dospelých a často sa v puberte samovoľne vytratí. Námesačný človek si však počas týchto epizód môže vážne ublížiť a navyše sa musí vyrovnávať s horším spánkom, úzkosťou a dennou ospalosťou.

21.10.2022
Ako sny ovplyvňujú kvalitu spánku + tipy pre krajšie sny

Dobrú noc a sladké sny – tak si obyčajne želáme pred spaním. Hoci neexistuje jednoduché vysvetlenie významu a účelu snov, v dnešnom článku si povieme viac o tom, čo môžete podniknúť, aby ste spali lepšie.

04.10.2022
Je zívanie naozaj nákazlivé? Zistite, prečo vlastne zívame

Už ste niekedy "chytili" zívanie od niekoho iného? Nejaká osoba otvorí ústa na veľké zívnutie a vy zrazu zistíte, že podvedome robíte to isté. Prečo sa to deje a ako sa táto zdanlivo nedobrovoľná činnosť prenáša z jedného človeka na druhého? Poďme sa pozrieť na vedeckú podstatu zívania.

25.09.2022
Môžu farby v spálni ovplyvniť váš spánok? Výskumy naznačujú, že áno

Väčšina ľudí si vyberá zariadenie spálne len na základe svojich osobných estetických preferencií. Farby nábytku a posteľnej bielizne však môžu mať oveľa väčší význam, ako sa predpokladalo. Preto by ste pri výbere obliečok mali zohľadniť aj psychologický vplyv určitých farieb.

03.09.2022
Spôsobuje vám upchatý nos problémy so spánkom? Zistite, čo môže byť príčinou

Upchatý nos nás častokrát netrápi len cez deň, ale aj v noci. Spôsobuje sťažené dýchanie, prebúdzanie, pocity diskomfortu a dusenia. Za zdanlivo jednoduchým príznakom sa pritom môžu skrývať rozličné príčiny. Zistite, o čo ide vo vašom prípade a zbavte sa problémov s upchatým nosom čím skôr.

25.08.2022
Vedeli ste, že nekvalitný spánok a nadváha spolu súvisia? Prečítajte si, ako

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia trpiaci nadváhou majú rôzne zdravotné problémy vrátane vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení, cukrovky a mnohých ďalších. Už menej sa však vie, ako nezdravá telesná hmotnosť dokáže ovplyvniť ich spánok. Prečítajte si o tom viac v našom článku.

08.08.2022
123