Zaujímavosti o ľudskom spánku
Možno to znie banálne, ale spánková poloha môže výrazne ovplyvniť vašu celkovú pohodu. V závislosti od daného veku, zdravotného stavu a typu postavy totiž môže byť pre vás určitá poloha lepšia ako ostatné. Presvedčte sa o tom sami v našom článku.
Možno ste už počuli o „bielom šume“, ktorý je obzvlášť obľúbený pri zaspávaní detí, ale viete niečo o hnedom alebo ružovom šume? V dnešnom článku vám vysvetlíme, ako sa navzájom líšia a ktoré zvuky k nim môžeme priradiť. Potom je už len na vás, aby ste zistili, ktorý z nich vám vyhovuje najviac.
Spánok je životne dôležitý pre každého, ale vedeli ste, že spánok mužov a žien sa navzájom líši? Navyše, veľa mužov nemá dostatok kvalitného spánku napriek tomu, že v posteli strávia dostatok hodín. Často sú na príčine práve poruchy spánku.
Nedávne štúdie preukázali, že u detí, ktoré spia menej, ako je odporúčané pre ich vek, sa zvyšuje riziko vzniku obezity. Potvrdilo sa, že deti a dospievajúci, ktorí pravidelne spia menej ako ich rovesníci, v dospelosti viac priberajú a je u nich vyššia pravdepodobnosť nadváhy alebo obezity.
Na to, aby ste vyzerali mladšie, nemusíte používať drahé krémy proti starnutiu. Ako ukazujú výsledky viacerých štúdií, možno by stačilo len dopriať si viac hodín spánku.
Kým takmer polovica dospelých z času na čas chrápe, u detí nie je chrápanie až také časté. Kedy je teda dôvod na obavy?
Hormóny majú vplyv na veľa oblastí z našich životov, od nálady, energie, vzhľadu pleti... Ako však dokážu ovplyvniť to, ako spíme? Prečítajte si viac v našom článku.
Ospalosť a podriemkavanie počas dňa napriek tomu, že ste v noci spali viac ako dostatočne, môže znamenať, že trpíte hypersomniou. O čo presne ide a ako si s tým dať rady, vám už prezradíme v našom článku.
Plnohodnotný nočný spánok je nielen príjemný, ale zlepšuje aj duševnú výkonnosť a posilňuje celkové zdravie. Väčšina dospelých potrebuje viac ako 7 hodín spánku za noc a deti i dospievajúci vzhľadom na svoj vývoj dokonca ešte viac. Čo však v prípade, ak si taký luxus jednoducho nemôžete dovoliť?
Vstávanie a prechádzanie sa v stave spánku je častejšie u detí ako u dospelých a často sa v puberte samovoľne vytratí. Námesačný človek si však počas týchto epizód môže vážne ublížiť a navyše sa musí vyrovnávať s horším spánkom, úzkosťou a dennou ospalosťou.