0,00 € / 0ks
0

Zaujímavosti o ľudskom spánku

Dokážu výživové doplnky na spanie zaistiť lepší spánok? Zisťovali sme za vás

Bylinné preparáty, čaje, či výživové doplnky na spanie často sľubujú rýchle zaspávanie a hlboký spánok doslova na počkanie. Aké účinné látky obsahujú a ktoré z nich naozaj pomáhajú? Predstavíme vám tie najznámejšie.

02.05.2024
Aké mikroorganizmy môžeme nájsť v posteli a aké problémy spôsobujú?

Aj na pohľad čistá posteľná bielizeň v sebe môže ukrývať nepríjemné prekvapenie v podobe baktérií, plesní a roztočov. Často pritom ide o pôvodcov rôznych alergií, kožných ochorení či problémov s dýchaním. Prečítajte si, aké baktérie číhajú vo vašej spálni vyskúšajte tipy, ako sa s nimi môžete vysporiadať.

11.03.2024
Typy svetla a ich vplyv na kvalitu spánku + rady ako sa lepšie vyspať

Svetlo je najdôležitejším vonkajším faktorom, ktorý ovplyvňuje spánok. Zohráva totiž hlavnú úlohu pri regulácii cirkadiánneho rytmu. Zároveň ovplyvňuje tvorbu melatonínu, teda hormónu podporujúceho spánok.

01.03.2024
Spávate so svojím psíkom? Pomáhate si tým ku kvalitnejšiemu odpočinku

Akosi sa už zaužívalo, že psy do postele nepatria. Vraj to môže viesť k nepokojnému spánku a dokonca k poraneniam či chorobám. Najnovšie štúdie však zistili, že ak budete mať svojho psíka nablízku, kým budete driemať, môžete dopomôcť vám aj vášmu psíkovi k lepšiemu spánku.

02.01.2024
Majú sny hlbší význam? Najznámejšie teórie odhaľujú, čo znamená nočné snívanie

Existuje množstvo snárov, ktoré podrobne vysvetľujú, čo znamenajú jednotlivé sny. Podľa nich ide o akési symboly, ktoré nám odhaľujú, čo nás v budúcnosti postretne.  Avšak to, čo sa nám prisní, v skutočnosti odráža naše spomienky, obavy alebo túžby. Prečítajte si, čo si o tom myslia odborníci.

28.11.2023
Na ktorej strane postele spíte? Pozrite si, čo o vás prezrádza váš výber

Možno ste sa nad výberom strany postele nikdy nezamýšľali. Napriek tomu si vždy vyberiete tú istú, pri okne alebo dverách, bez ohľadu na to, kde spíte. Podľa najnovších výskumov však to, čo sa zdá ako zvyk, prípadne čisto praktické rozhodnutie, môže o vás prezradiť oveľa viac, ako by ste si mysleli.

16.10.2023
Ktoré polohy pri spánku spôsobujú vrásky na tvári? Zistite, aký vplyv majú spánkové návyky na pleť

Večerná starostlivosť o pleť sa rozhodne nekončí v okamihu, keď položíte hlavu na vankúš. V skutočnosti má veľký vplyv na zdravie a vzhľad vašej pleti aj poloha, v ktorej najčastejšie spíte. Dokonca môže byť aj dôvodom vzniku predčasných vrások.

10.10.2023
Narkolepsia sťažuje život mnohým ľuďom. Prečítajte si, čo sa skrýva za týmto nepríjemným ochorením

Nadmerná únava a ospalosť počas dňa môžu byť signálom, ktorý poukazuje na hlbšiu príčinu, ako je „len nedostatok spánku. Môže ísť napríklad o narkolepsiu, ktorá predstavuje jednu zo spánkových porúch. Ľudia s narkolepsiou majú problém zostať dlhší čas bdelí a často náhle zaspávajú. To, samozrejme, spôsobuje vážne problémy v ich každodennom živote.

29.09.2023
Ako šport ovplyvňuje kvalitu spánku?

Každý sa rád dobre a kvalitne vyspí. Možno ste už počuli o tom, že pravidelný spánok prispieva ku kvalite spánku a zlepšuje ho vo všetkých fázach. Ako teda šport a spánok spolu súvisia?

14.07.2023
Mali by ste spávať na pravom alebo na ľavom boku? Prečítajte si, od čoho to závisí

Možno to znie banálne, ale spánková poloha môže výrazne ovplyvniť vašu celkovú pohodu. V závislosti od daného veku, zdravotného stavu a typu postavy totiž môže byť pre vás určitá poloha lepšia ako ostatné. Presvedčte sa o tom sami v našom článku.

19.05.2023
123