0,00 € / 0ks
0

Zaujímavosti o ľudskom spánku

Môžete spať menej ako 7 hodín za noc a cítiť sa oddýchnutí? Zisťovali sme za vás

Plnohodnotný nočný spánok je nielen príjemný, ale zlepšuje aj duševnú výkonnosť a posilňuje celkové zdravie. Väčšina dospelých potrebuje viac ako 7 hodín spánku za noc a deti i dospievajúci vzhľadom na svoj vývoj dokonca ešte viac. Čo však v prípade, ak si taký luxus jednoducho nemôžete dovoliť?

08.11.2022
Je námesačníctvo nebezpečné? Kedy je somnambulizmus poruchou a ako ho riešiť

Vstávanie a prechádzanie sa v stave spánku je častejšie u detí ako u dospelých a často sa v puberte samovoľne vytratí. Námesačný človek si však počas týchto epizód môže vážne ublížiť a navyše sa musí vyrovnávať s horším spánkom, úzkosťou a dennou ospalosťou.

21.10.2022
Ako sny ovplyvňujú kvalitu spánku + tipy pre krajšie sny

Dobrú noc a sladké sny – tak si obyčajne želáme pred spaním. Hoci neexistuje jednoduché vysvetlenie významu a účelu snov, v dnešnom článku si povieme viac o tom, čo môžete podniknúť, aby ste spali lepšie.

04.10.2022
Je zívanie naozaj nákazlivé? Zistite, prečo vlastne zívame

Už ste niekedy "chytili" zívanie od niekoho iného? Nejaká osoba otvorí ústa na veľké zívnutie a vy zrazu zistíte, že podvedome robíte to isté. Prečo sa to deje a ako sa táto zdanlivo nedobrovoľná činnosť prenáša z jedného človeka na druhého? Poďme sa pozrieť na vedeckú podstatu zívania.

25.09.2022
Môžu farby v spálni ovplyvniť váš spánok? Výskumy naznačujú, že áno

Väčšina ľudí si vyberá zariadenie spálne len na základe svojich osobných estetických preferencií. Farby nábytku a posteľnej bielizne však môžu mať oveľa väčší význam, ako sa predpokladalo. Preto by ste pri výbere obliečok mali zohľadniť aj psychologický vplyv určitých farieb.

03.09.2022
Spôsobuje vám upchatý nos problémy so spánkom? Zistite, čo môže byť príčinou

Upchatý nos nás častokrát netrápi len cez deň, ale aj v noci. Spôsobuje sťažené dýchanie, prebúdzanie, pocity diskomfortu a dusenia. Za zdanlivo jednoduchým príznakom sa pritom môžu skrývať rozličné príčiny. Zistite, o čo ide vo vašom prípade a zbavte sa problémov s upchatým nosom čím skôr.

25.08.2022
Vedeli ste, že nekvalitný spánok a nadváha spolu súvisia? Prečítajte si, ako

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia trpiaci nadváhou majú rôzne zdravotné problémy vrátane vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení, cukrovky a mnohých ďalších. Už menej sa však vie, ako nezdravá telesná hmotnosť dokáže ovplyvniť ich spánok. Prečítajte si o tom viac v našom článku.

08.08.2022
10 rastlín, ktoré sa oplatí pestovať v spálni pre lepší spánok

Rastliny v domácnosti neslúžia len na dekoráciu. Naopak, dokážu podporiť dobrú náladu, pomôcť pri sústredení či zvýšiť kvalitu ovzdušia. Prezradíme vám, aké kvety by ste si mali dať do spálne, aby ste si zlepšili celkové zdravie a spánok.

07.05.2022
Kvalitný spánok a pevné kosti spolu úzko súvisia. Prezradíme vám, ako

Vedeli ste, že nedostatočný spánok súvisí s nízkou mineralizáciou kostí a má priamy vplyv na osteoporózu? Krehké a lámavé kosti nie sú ničím nezvyčajným predovšetkým u žien vo vyššom veku, no potrápiť môžu naozaj každého. Dostatočný a hlboký spánok pritom môže výrazne pomôcť.

18.04.2022
Poznáte týchto 10 typov partnerských polôh pri spánku? Zistite, čo prezrádzajú o vašom vzťahu

Ukázalo sa, že poloha pri spánku vzhľadom na polohu partnera častokrát odhaľuje, čo sa deje v našom podvedomí. Reakcie nášho tela na partnera nám totiž môžu veľa napovedať o stave nášho vzťahu. Ak ste zvedaví, čo vaša poloha vypovedá o vašom vzťahu, čítajte ďalej a dozviete sa to.

06.04.2022
123