0,00 € / 0ks
0

Zaujímavosti o ľudskom spánku

Nechávate svojho psa spať s vami v posteli? Prezradíme vám, čo by ste mali vedieť

Všetci máme radi svojich psích spoločníkov. Mnohí majitelia psov dokonca umožňujú svojmu psovi spať v noci spolu s nimi. Ak ku nim patríte aj vy a zaznamenali ste zhoršenie kvality svojho spánku či prejavy alergie, prípadne sa objavili problémy so správaním psa, možno je na čase prehodnotiť to.

02.02.2022
Spoznajte výhody a nevýhody, aké ponúka polyfázový spánok

Väčšina ľudí patrí medzi monofázických spáčov, ktorí spia len raz za noc. Ak si však radi pravidelne zdriemnete aj počas dňa, zrejme aj vy patríte k ľuďom s tzv. polyfázovým spánkom. Polyfázový spánok je totiž typ spánku, pri ktorom sa spí viackrát počas dňa.

03.01.2022
Skúsili ste si zdriemnuť cez pracovnú dobu? Prezradíme vám, prečo to stojí za to

Ak pracujete z domu, iste sa vám už stalo, že vás počas práce začal premáhať spánok. Bojovať s únavou väčšinou nie je veľmi efektívne. Skúste si namiesto toho dopriať 15 až 30 minútový odpočinok. Možno budete prekvapení, ako sa zvýši vaša produktivita.

10.11.2021
Viete, čo o vás prezrádza vaše pyžamo? Možno viac, ako ste si mysleli

Saténová nočná košieľka, pohodlné tričko a široké nohavice alebo teplé ponožky? To, v čom najradšej spíte, veľa vypovedá o vašej osobnosti. Prečítajte si viac a zistite, či to sedí aj na vás.

13.10.2021
Nedostatok spánku a poruchy zraku spolu súvisia. Zistite, ako sa to prejavuje

Človeka, ktorý sa v noci poriadne nevyspal, spoznáme na prvý pohľad. Tmavé kruhy pod očami, opuchnuté alebo ovisnuté viečka sú neklamnými príznakmi nedostatočného nočného odpočinku. Hoci sú jeho účinky viditeľné aj navonok, riziká, ktoré sa za ním môžu skrývať, sú často oveľa nebezpečnejšie. Prečítajte si o nich viac.

09.09.2021
Čo spôsobuje nedostatok spánku u mužov a ako mu môžete predchádzať

Pre mnohých mužov je spánok doslova na konci zoznamu toho, čo treba za deň urobiť. Akoby ho považovali za premárnený čas, ktorý ich oberá o možnosť venovať sa práci. V skutočnosti je však spánok nevyhnutný na to, aby sa telo aktívne „dobilo“ a pripravilo sa na ďalší deň.

09.09.2021
Rozprávate zo sna? Spoznajte príčinu a vyspite sa bez zbytočných rečí

Ak viete o tom, že rozprávate zo sna, pravdepodobne vás na to upozornil váš partner. Ľudia, u ktorých sa vyskytuje tento jav, si totiž neuvedomujú, že niečo také robia. Na prvý pohľad také zážitky môžu vyzerať celkom zábavne. V skutočnosti však môžu signalizovať určité problémy a navyše, môžu vyrušovať zo spánku aj vašu polovičku.

25.08.2021
Ako modré svetlo vplýva na kvalitu spánku a prečo sa mu radšej vyhýbať

O škodlivosti modrého svetla z digitálnych obrazoviek, smartfónov, televízorov, tabletov alebo počítačov, ste už určite počuli. Ako presne však ovplyvňuje nielen náš spánok, ale aj celkové zdravie a čo môžete spraviť pre to, aby ste minimalizovali jeho účinky, vám už prezradíme v našom článku.

25.08.2021
Prečo uspávanky dokážu uspať (nielen) bábätká

Väčšina rodičov to dobre pozná. Dieťa je unavené, ale namiesto toho, aby už spinkalo, iba vytrvalo kričí a plače. V takýchto prípadoch sa veľakrát osvedčili uspávanky, ktoré dieťa upokojili a uspali. Prečítajte si, čo sa skrýva za ich silným vplyvom a popularitou, ktorá pretrváva už celé storočia.

26.05.2021
Správna ústna hygiena a jej vplyv na kvalitu spánku

Možno vám to predtým ani nenapadlo, no faktom zostáva, že zdravie zubov a celej ústnej dutiny môže mať významný vplyv na kvalitu spánku. Bolestivé zápaly ďasien či sánky, zubné kazy alebo škrípanie zubami, to všetko pôsobí rušivo. V konečnom dôsledku takéto stavy zhoršujú, či dokonca znemožňujú nočný odpočinok. V dnešnom článku si o nich povieme viac a zároveň vám poradíme, ako sa s nimi popasovať.

13.04.2021
234