Aký matrac je vhodný na lamelové rošty?

Každá posteľ sa skladá z 3 prvkov - konštrukcie lôžka, matraca a roštu. Rošt je nemenej dôležitý ako matrac, a jeho výber by mal predchádzať výberu matraca. Slúži na odľahčenie matraca a rovnomerne rozloží záťaž. Chráni posteľ pred vlhkosťou, odvetráva matrac a zabezpečuje jeho optimálne prevzdušnenie. Tým zabraňuje množeniu roztočov a plesní. Rošty ďalej rozdeľujeme na pevné a pružné. V dnešnom článku si povieme viac o pružných lamelových roštoch a o tom, aké matrace sú na ne vhodné.

Vhodný rošt je dôležitou súčasťou každého lôžka

Pružné lamelové rošty

Lamelové rošty rozdeľujeme na pevné, polohovacie a elektrické. Sú flexibilné a vhodné do akejkoľvek postele. Vyrobené sú z pružných lamiel uchytených na rám. Lamely bývajú vyrobené z bukového alebo brezového dreva, či z umelých materiálov. Lamelový rošt s väčším počtom lamiel je vhodnejší a pružnejší. Je aj dostatočne odolný a matrac sa na ňom neprehýba. Pri vyššom zaťažení nad 100 kg by mal mať aspoň 28 pružných lamiel. Tie sa prehnú v miestach, kde je matrac najviac zaťažený, tak sa matrac nestlačí na minimum, ale len do určitej hĺbky. Matrac je tak menej namáhaný a aj dlhšie vydrží. Ak má lamelový rošt menej lamiel, tak je potrebné naň umiestniť pevnejší a hutnejší matrac. Niektoré rošty majú v najviac namáhanej strednej oblasti zdvojené lamely a na nich posuvné očká, ktoré usmerňujú pružnosť.

Aké matrace sú vhodné na pružné lamelové rošty?

Na lamelové rošty pre svoj ohybný charakter umiestňujeme matrace s podobnými ohybnými vlastnosťami. Ak ste si kúpili lamelový rošt, tak ho nejlepšie skombinujte s matracmi bez pružín, akými sú:

  • penové matrace
  • latexové matrace
  • sendvičové matrace

Na pružné lamelové rošty sú vhodné penové matrace. Môžu to byť matrace z lenivých, čiže pamäťových pien, alebo aj matrace zo studenej peny. Majú vynikajúce dynamické vlastnosti ako je vysoká elasticita a pružnosť.

Aj latexové matrace sa odporúčajú umiestniť na pružné lamelové rošty. Medzera medzi lamelami by nemala byť väčšia ako 6 cm, aby tak nedochádzalo k “pretekaniu” latexu medzi lamelami a následnej deformácii matracov.

Sendvičové matrace sú kombinované z viacerých materiálov. Bývajú mäkšie, stredne tvrdé aj veľmi tvrdé. Jedná sa o penové matrace a preto sú vhodné aj na pružné lamelové rošty. Výnimku tvoria sendvičové matrace vystužené silnou kokosovo-vláknitou doskou.

Taštičkové matrace, ktoré majú pružiny v jadre na sebe nezávislé, môžeme tiež použiť na lamelový rošt, avšak nesmie byť polohovateľný. Medzery medzi jednotlivými lamelami nesmú byť väčšie ako priemer pružiny taštičkového matraca (max 3-5 cm podľa veľkosti pružín). Táto kombinácia prinesie pružnejší a mäkší pocit pri spaní. Vo všeobecnosti však platí, že taštičkové matrace sú vhodnejšie skôr na pevný, nepružný podklad.

Lamelové rošty polohovateľné

Okrem pevných lamelových roštov sú aj polohovateľné lamelové rošty. Pre niekoho sa môže zdať polohovateľný lamelový rošt luxusom, ale pre väčšinu ľudí je nevyhnuťnosť. Polohovateľné lamelové rošty sú pohodlné a ocenia ich všetci tí, ktorí trpia bolesťami chrbtice. Taktiež aj starší ľudia, keď zmena polohy tela zabráni ich preležaninám. Niektoré polohovacie rošty majú len polohovanie hlavovej časti, iné majú polohovanie hlavy aj nôh.

Zložitejšie majú viac funkcií, sú to rošty elektrické (polohovateľné motorom pomocou diaľkového ovládača) - vhodné sú pre ľudí, ktorí obľubujú dokonalý spánok, či majú zdravotné problémy a v lôžku trávia viacej času.

Správna kombinácia lamelového roštu a vhodného matraca prinášajú pokojnejší spánok

Aké matrace na polohovateľné rošty?

Polohovateľné rošty sú výborné, avšak nemôžete na ne dať všetky matrace, mohli by sa na nich poškodiť. V prvom rade je potrebné si zaobstarať matrace, čo sa dajú polohovať a ohýbať. Ľahšie sa polohujú mäkké matrace a matrace strednej tvrdosti (stupeň tvrdosti do 5/7), či nižšie matrace a menej vrstvené.
Na polohovateľné rošty sa hodia:

Penové matrace sú elastické a prispôsobivé. Ľahko sa ohnú na polohovateľnom rošte a vrátia sa do pôvodnej polohy. Patria tu matrace z lenivej (pamäťovej), studenej peny, BIO peny a iné.

Latexové matrace dokážu výborne kopírovať telo, sú poddajné a mäkké. Majú tvarovú stálosť a okamžite sa vrátia do pôvodného stavu. Latexový matrac je dokonca ešte vhodnejší na polohovateľné rošty ako penový matrac. S lamelovým roštom výborne spolupracuje, a pružné lamely zdôraznia vysokú elasticitu latexu.

Latexové matrace dokážu výborne kopírovať telo, sú poddajné a mäkké. Majú tvarovú stálosť a okamžite sa vrátia do pôvodného stavu. Latexový matrac je dokonca ešte vhodnejší na polohovateľné rošty ako penový matrac. S lamelovým roštom výborne spolupracuje, a pružné lamely zdôraznia vysokú elasticitu latexu.

Na polohovateľné rošty sa nehodia:

  • všetky pružinové matrace
  • matrace s 2 cm a vyššou kokosovou vrstvou
  • extra vysoké matrace (cca 24 cm a viacej)

Pružinové matrace nie sú vhodné na polohovateľné rošty, pri dvíhaní a zmene polohy roštu hrozí totiž poškodenie samotných pružín. Pružinové matrace sú dostatočne pružné a nepotrebujú ani nepolohovateľné lamelové rošty, ideálne sú pre ne pevné latové rošty.

Matrace so silnou kokosovou vrstvou tiež nedávajte na polohovateľný rošt. Kokosové vlákno matrac spevňuje a zvyšuje jeho odolnosť a tvrdosť. Ale silná kokosová doska (2 cm a viacej) by sa mohla polohovaniu brániť, matrac by sa bez zaťaženia vystrel.

Na polohovanie nie sú vhodné tvrdé matrace so stupňom tvrdosti 6-7/7 na našej stupnici. Aj tvrdšie latexové matrace, ktoré sú kombinované s tvrdšími materiálmi ako je kokos, konské vlásie, či agáve, nie sú na ne vhodné.

Ako vidíte, aj rošt do postele je veľmi dôležitý, aby sme si dopriali kvalitný spánok. Často sa totiž stáva, že majú ľudia kúpený rošt a kúpia naň síce kvalitný, ale nevhodný matrac. Nie každý matrac je totiž vhodný na akýkoľvek rošt.

Ak máte s výberom vhodného matraca na lamelový rošt ešte nejaké ďalšie otázky, tak nás neváhajte kontaktovať, radi vám odpovieme na všetky nejasnosti. Sme vám plne k dispozícii aj v našej poradni, kam môžete zasielať svoje otázky, na ktoré vám radi odpovieme.

Google+