Aký zvoliť matrac pri bolesti chrbtice?

Chrbtica je jednou z najdôležitejších častí nášho tela. Drží hlavu, je oporou trupu a okrem iného na nej spočíva ťarcha všetkého, čo so sebou dennodenne nosíme.  V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí sťažuje na bolesť v oblasti chrbtice. Príčiny sú rôzne, no vzniká predovšetkým v dôsledku zlého životného štýlu.

Matrace pri bolesti chrbta

Nesprávny životný štýl

Skúste si predstaviť váš deň. Každé ráno idete do práce autom, v práci sedíte ďalších osem hodín, medzitým si samozrejme dáte prestávku na kávičku a obed - zase posediačky. Návrat z práce je klasicky autom a náš oddych sa uskutočňuje v obývačke pred televízorom. Zvyšných osem hodín spíme – a väčšinou na nekvalitnom matraci.

Všetky spomenuté činnosti sú pre našu chrbticu neprirodzené. Najprirodzenejšia poloha chrbtice je v stoji. Problém s bolesťou nastáva práve vtedy, keď je chrbtica celý deň v neprirodzenej polohe.

Zmeniť nezdravý životný štýl alebo sedavé zamestnanie nie je vždy úplne reálne. Vedeli ste však, že správny matrac pri bolestiach chrbtice môže zmierniť problémy a zároveň skvalitniť váš spánok? Pozrite sa s nami ako si vybrať ten správny.

Poznáte tvrdosť zdravotných matracov?

Zdravotné matrace rozdeľujeme podľa tvrdosti stupnice  od 1 – 7. Pričom najmäkšie matrace sú s číslom 1 a najtvrdšie sú tie s číslom 7.

Ortopedické zdravotné matrace sú tvrdšie a poskytujú kvalitnejšiu podporu chrbtice. Ich zloženie a konštrukcia dovoľuje prispôsobiť sa prirodzenému tvaru tela a tak zabraňujú vzniku bolestí chrbtice.

Avšak ak už problémy s bolesťami máte, riaďte sa pri výbere tvrdosti zdravotného matraca nasledovne:

  • Ak vás bolí horná časť chrbtice, ako je krčná chrbtica a oblasť lopatiek, je vhodný tvrdší matrac v prípade, že spávate v polohe na chrbte. Stredne tuhý alebo zónovaný matrac ak častejšie spávate na boku (pri problémoch s krčnou chrbticou je veľmi vhodné investovať aj do kvalitného anatomického vankúša a preferovať spánok v polohe na boku).
  • Pri bolestiach krížovej časti chrbtice, investujte do stredne tvrdého alebo mäkšieho matraca, ktorý dostatočne bude kopírovať jej zakrivenie a primerane ju podoprie.

Mäkký či tvrdý zdravotný matrac?

Zdravotný matrac by nemal byť príliš tvrdý, ale ani príliš mäkký. Veľmi tvrdé matrace dostávajú vašu chrbticu do neprirodzenej polohy. Vyvíjajú veľký tlak na vaše telo a môžete sa zobudiť na stŕpnuté ruky a nohy, poprípade vás prebudí bolesť.

Naopak pri mäkkých matracoch chrbtica nedostáva od matraca dostatočnú oporu. To spôsobuje jej ohýbanie a nesprávnu polohu počas celej noci. Mäkšie matrace sú však elastické a ľahšie sa tak prispôsobia.

Zaujímavé sú matrace, ktoré majú z každej strany odlišnú tvrdosť. Môžete si teda zvoliť takú tvrdosť matraca, akú momentálne potrebujete. Nemôže sa tak stať, že kúpa bude nesprávna. Takéto zdravotné matrace sa nazývajú aj partnerské matrace.

Zdravotné matrace a ich rozdelenie

Ortopedické matrace sa vyrábajú z rôznych materiálov, rozmerov a rôznej tuhosti.

Rozdeľujeme ich podľa použitej technológie na:

  • Penové matrace
  • Pružinové matrace
  • Latexové matrace

Penové matrace

Poznáme štandardné polyuretánové matrace, matrace zo studenej peny alebo matrace s vrstvou pamäťovej peny.

Matrac vyrobený len z PUR peny má slabšie ortopedické vlastnosti. To však neplatí pre vylepšené penové matrace, ktoré majú rôzne zóny tvrdosti. Takýto matrac v sebe väčšinou kombinuje PUR penu s tvrdšími vrstvami alebo PUR peny s rozdielnou hustotou.

Popri veľmi kvalitnej studenej pene existuje aj tzv. biopena, s pridaním prírodných látok, ktoré zvyšujú elasticitu.

Penový matrac pre boľavý chrbát

Existujú aj matrace s pamäťovou penou. Zanecháva na matraci odtlačok, ktorý sa pomaly vracia do pôvodného tvaru. Záleží aj na ich celkovom zložení a na pružnosti vrstvy, ktorá je uložená pod pamäťovou penou. Vhodné sú pre ľudí s problémami s chrbticou, pretože rozkladajú tlak rovnomerne a tým uvoľňujú svalstvo chrbtice. Nevhodné sú pre tých, ktorí uprednostňujú tvrdšie zdravotné matrace. Odporúčame však skôr tvrdší sendvičový alebo ortopedický matrac.

Pružinové matrace

Pružinové matrace tzv. bonnell majú pružinové jadro. Vytvárajú ucelený systém a prejavujú sa tak, že tlakom na jedno miesto v matraci dochádza k deformácii celého jadra. Nemôžeme ich označiť za ortopedické a vhodné pre bolesti chrbtice, výnimkou sú pružinové matrace s tuhšími vrstvami uloženými na pružinovom jadre, ktoré matrac celkovo spevňujú.

Moderné taštičkové matrace získali svoj názov vďaka taškovým pružinám vo svojom jadre. Dokážu dokonale kopírovať tvar tela a zaručujú oporu chrbtice. Ich pružiny majú menší priemer a každá z nich je uložená v textilnej taške. Nie sú pevne spojené so susednými,  vďaka čomu sa ľahko prispôsobia tvaru tela a ponúkajú lepšie ortopedické vlastnosti ako bežný pružinový matrac.

Aj medzi taštičkovými matracmi sú určité rozdiely. Elasticita týchto matracov závisí na hustote pružín, samozrejme čím ich je viac, tým sú menšie a tým pádom aj jemnejšie (mäkšie) a dokážu reagovať na nižšiu váhu. Ako stredne tuhé alebo tvrdšie sú vhodné aj taštičkové matrace s nižším počtom pružín, keďže tieto obsahujú pružinky so silnejším, pevnejším, drôtom.

Latexové matrace

Matrace z latexu majú najvyššiu bodovú elasticitu a preto sú ako matrace pri bolestiach chrbtice odporúčané. Presne podopierajú a kopírujú tie časti tela, ktoré to potrebujú. Vďaka zónovaniu sa lepšie prispôsobia najmä pri ležaní na boku. Obmedzujú protitlak na kolená a rameno.

Latexová pena sa vyrába s hustotou od 60 kg/m3, čím je hustota vyššia, tým je latexový matrac pevnejší, trvácnejší a má lepšie ortopedické vlastnosti. Latexové matrace nie sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú tvrdé matrace. Patria totiž medzi stredne tvrdé až mäkšie matrace. Tvrdšie latexové matrace sú kombinované s tvrdšími materiálmi ako je agáve, kokos alebo konské vlásie.

Latexový matrac

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace kombinujú rôzne materiály. Nielen peeny, i ďalšie vrstvy z kokosu, gélu či kaučuku. Ponúkajú nekonečné možnosti. Striedajú sa mäkšie vrstvy s tvrdšími a preto môžete mať jeden matrac s odlišnou tvrdosťou na každej strane. Stred býva tvrdší a tak má potrebnú tuhosť a zabraňuje neprirodzenému kriveniu chrbtice.

Matrac je pri bolesti chrbtice naozaj dôležitý

Uvedomte si, že správny matrac pri bolestiach chrbtice je nevyhnutnosťou a akýmsi základom. Veď v posteli strávime skoro tretinu nášho života. Preto by mala byť investícia do kvality na prvom mieste. Vždy je dobré matrac najprv niekoľko nocí osobne vyskúšať. Pri objednávke cez internet to síce neprichádza do úvahy, ale využiť môžete 2-týždňovú možnosť výmeny / vrátenia tovaru.

Navyše nás môžete kontaktovať a radi vám odpovieme na všetky nejasnosti. Dokonca sme vám plne k dispozícii v našej online poradni, kam môžete zasielať svoje otázky. A posledná rada na záver - nechcite aby sa vaše telo prispôsobovalo matracu. Musí to byť naopak!

 

Google+