Čo patrí a čo nepatrí do postele? Aby sme v tom mali jasno

O tom, čo by sme mali a čo nemali mať v posteli, ste už určite počuli. V dnešnom článku si prečítate stručný prehľad, vďaka ktorému sa hravo zorientujete.

žena a pes v posteli

Ujasnime si, na čo nám vlastne posteľ slúži

Posteľ by mala byť našou malou oázou pokoja, oddychu a pohodlia. Avšak nie vždy to tak je. Niekedy si do nej „nasťahujeme“ veci, ktoré tam nemajú čo hľadať a naopak, zabúdame na tie, ktoré by mali byť v posteli samozrejmosťou. Pritom si stačí uvedomiť, aký je pôvodný účel postele a podľa toho postupovať.

Tip: Kedy vymeniť matrac a ako vybrať ten správny?

Veci, ktoré v posteli nesmú chýbať

  • Kvalitný matrac

Správne zvolený matrac je alfou a omegou kvalitného spánku. Podľa odborníkov by sme ho mali meniť každých 7 – 10 rokov a mal by zodpovedať našej hmotnosti, polohe pri spánku a zdravotnému stavu. Príliš mäkký matrac neudrží chrbticu v prirodzenej polohe, príliš tvrdý môže spôsobovať nežiaduci tlak na kĺby a narušiť krvný obeh.

Potvrdzuje to aj výskum publikovaný v odbornom časopise Sleep Health, ktorý uvádza, že spánok na stredne tvrdých matracoch môže zlepšiť kvalitu spánku o 55 % a znížiť bolesť chrbta o 48 % u pacientov s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta.  Prírodné materiály, pamäťová pena alebo taštičkové pružiny – možností je neúrekom. Jedno však zostáva v platnosti: ak ráno vstávate ako dolámaní, je čas obzrieť sa po novom matraci.

  • Posteľná bielizeň z prírodných materiálov

Nie je nič lepšie ako sa po náročnom dni zababušiť do mäkkých, čistých a príjemne voňajúcich obliečok. Bavlna, ľan, satén – nech už je váš štýl akýkoľvek, investícia do kvalitnej posteľnej bielizne sa oplatí.

  • Optimálny vankúš podľa potreby

Niektorí ľudia preferujú páperový vankúšik ľahučký ako obláčik, iní vyžadujú pevnú oporu pre krčnú chrbticu. Nezabúdajte, že na to, aby ste sa zobúdzali svieži a odpočinutí, potrebujete mať hlavu položenú v správnom uhle.

  • Pohodlné pyžamo

Nie je dôležité, či máte radi bavlnené pyžamo alebo saténovú nočnú košieľku. Hlavné je, aby ste sa v posteli cítili pohodlne.

žena v pyžame

Nič vás nemá škriabať, ťahať, tlačiť ani chladiť. Správne zvolené pyžamo spoznáte podľa toho, že si ani neuvedomujte, že ho máte na sebe.

  • Nevyhnutné drobnosti do postele

Štuple do uší, maska na oči, vreckovka – majte poruke všetky maličkosti, ktoré vám pomôžu ľahšie usnúť. Nemá význam vyskakovať z postele pre každú drobnosť, ak viete, čo budete potrebovať. Aby ste si však z postele neurobili skladisko, odporúčame vám uložiť tieto nevyhnutnosti do nočného stolíka, kde ich budete mať vždy poruke.

Vecí, ktoré v posteli nemajú čo robiť

  • Notebook, tablet či mobil

Áno, všetci to dobre poznáme. Unavení sa zvalíme do postele, ale ešte skôr, ako začneme oddychovať, zapíname notebook a previnilo vybavujeme posledné pracovné záležitosti. Mali by sme si však zapamätať, že ak z postele urobíme miesto práce, mozog si ju prestane spájať s oddychom. Navyše modré svetlo z obrazovky blokuje tvorbu melatonínu – hormónu spánku. A aký bude výsledok? Budete spať horšie, menej a prebudíte sa s hlavou plnou úloh.

  • Jedlo do postele

Raňajky do postele síce vyznievajú romanticky, ale omrvinky, škvrny od nápojov a zvyšky čokolády patria k odvrátenej stránke tejto lákavej predstavy.

raňajky v posteli

Posteľ nie je bufet, preto by ste sa mali vyhnúť konzumácii akéhokoľvek jedla v posteli. To platí aj pre večerné snacky a kávu na raňajky.

  • Domáci miláčikovia, ktorí sa nezmestia do kože

Na svoje domáce zvieratká určite nedáme dopustiť. Ak vás však v noci pravidelne prebúdzajú nezbedné labky, neodbytné mňaukanie, hravé chniapanie alebo vrtenie chvostom, možno je najvyšší čas ponúknuť nočným výtržníkom vlastný pelech. Nemajte obavy, nebudú si o vás myslieť nič zlé, zato vy sa konečne poriadne vyspíte.

  • Nadmerné množstvo vankúšov a dekorácií

Ozdobné vankúšiky sú síce pekné na pohľad, ale čo sa týka praktického využitia pri spánku, tam skôr prekážajú. Príliš veľa vankúšov, plyšových hračiek či diek navyše môže obmedzovať priestor, nadmerne zvyšovať teplotu a narúšať komfort pri spaní.

  • Silné vône (aviváž, parfémy)

Príliš silné vône sa do postele nehodia. To patrí nielen na používanie aviváže na posteľnú bielizeň, ale aj na voňavky a telové spreje. Výrazné vône zároveň môžu dráždiť dýchacie cesty, najmä v uzavretom priestore.

Tip: 7 tipov ako dosiahnuť kvalitný spánok

Google+