Ako spávať ekologicky? Vyskúšajte naše tipy na ochranu životného prostredia

Ak patríte k ľuďom, ktorým nie je ľahostajný osud našej modrej planéty, tak určite dbáte o to, čo jete, ako jazdíte a čo si obliekate. Ekologicky však môžete aj odpočívať. Radi vám poradíme, ako na to.

kvet a posteľ

Väčšina z nás sa v posledných rokoch snaží žiť o niečo udržateľnejšie a ekologickejšie. Dokonca existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme prispieť k záchrane planéty aj v spánku so zatvorenými očami. Nemusíme si nič špeciálne odriekať, ani míňať peniaze na drahé doplnky. Niekedy naozaj stačí urobiť vo svojom živote malé kroky, ktoré významnou mierou pozitívne ovplyvnia náš dopad na životné prostredie.

Tip: Jarné upratovanie v spálni. Čo a ako urobiť pre lepší a zdravší spánok

Zainvestujte do matraca z eko materiálov

Prvým krokom k tomu, aby sa vaša spálňa stala „zelenším“ miestom, je zvážiť, na čom spíte. Náš sortiment prírodných a bio matracov má všetky predpoklady na to, aby vyhovel aj tým najnáročnejším. Je len na vás, či uprednostníte pamäťovú penu s esenciálnymi extraktmi z byliniek, eukalyptu, levandule alebo harmančeka. K udržateľnosti prispievajú aj použité prírodné materiály, ako sú konské vlásie, kokosové vlákno či morská tráva.

Odporúčame napríklad i matrace s použitím vlákien z rastliny Agáve či s latexovými doskami z prírodného kaučuku, ktorý sa získava ekologicky priateľskou cestou. Ďalším krokom k zodpovednému výberu matraca s ohľadom na životné prostredie je jeho trvanlivosť. Ak si potrpíte na trvácne výrobky, skvelou voľbou bude tzv. „longlife“ matrac s ekologickým lepením.

Používajte prírodnú posteľnú bielizeň

Okrem vhodne zvoleného matraca vám môže pomôcť spať udržateľnejšie aj výber správnej posteľnej bielizne. Ekologické posteľné obliečky a plachty sú ideálne aj pre „teplokrvných“ spáčov, ktorým býva v noci horúco a potia sa, pretože prírodné vlákna z bambusu alebo bavlny sú mimoriadne priedušné a regulujú vlhkosť.

žena leží

Navyše výroba bambusových obliečok nepredstavuje žiadnu zásadnú hrozbu pre životné prostredie. Majú zvyčajne menší vplyv na životné prostredie a zanechávajú za sebou oveľa menšiu uhlíkovú stopu ako väčšina iných možností. Bambusové výhonky na výrobu bambusových textílií sa jednoducho vykosia a nechajú dorásť, aby sa po určitom čase znovu vykosili.

Oblečte si udržateľné pyžamá šetriace planétu

V prípade, že spíte v pyžame, máme pre vás ďalší skvelý tip pre udržateľnejší spánok. Keď si budete nabudúce kupovať nové pyžamo, skúste si urobiť malý prieskum a vyhľadajte také značky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a používajú udržateľné tkaniny. Niektoré z nich môžu byť o niečo drahšie, ako bežné pyžamá, avšak pravdepodobne vydržia dlhšie ako iné značky a čo je najdôležitejšie, boli vyrobené s ohľadom na planétu.

Šetrite elektrickou energiou

Jednou z najdôležitejších lekcií udržateľnosti, ktorú sa väčšina z nás rýchlo naučí, je šetriť elektrickou energiou. Menej spotrebovanej elektriny znamená menej emisií skleníkových plynov v atmosfére, čo pomáha vyrovnávať globálne otepľovanie. Je dosť možné, že vaša súčasná zostava v spálni plytvá elektrickou energiou - bez toho, aby ste o tom vedeli.

zásuvka a nabíjačka

Nainštalujte si napríklad energeticky úsporné žiarivky, ktoré spotrebujú o 75 % menej elektrickej energie a majú oveľa dlhšiu životnosť. Nezabúdajte tiež odpájať elektrické spotrebiče, keď ich nepoužívate. Urobte láskavosť svojej peňaženke a planéte a odpojte nabíjačku telefónu, difuzér či nočnú lampu, keď ich nepoužívate.

Prineste si do spálne zeleň

Izbové rastliny v spálni majú hneď dvojaký význam. Nielen, že dokážu pomôcť zlepšiť spánok, ale majú tiež pozitívny vplyv na životné prostredie. Čistia totiž vzduch v každej miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, a to tak, že absorbujú prchavé organické látky (pochádzajúce z čistiacich prostriedkov, maľovania alebo dokonca kozmetiky) a počas dňa vylučujú kyslík. Ak si do spálne umiestnite vhodnú izbovú rastlinu, budete mať vzduch sviežejší a čistejší a to vám následne pomôže k zdravšiemu spánku.

Väčšina rastlín vykonáva proces fotosyntézy počas dňa (keď je prítomné slnečné svetlo, pričom absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík). Približne 5 - 10 % rastlín však uplatňuje iný proces fotosyntézy, ktorý sa nazýva kyslíkový metabolizmus. Vyskytuje sa skôr u rastlín pochádzajúcich zo suchých púštnych oblastí, ako sú kaktusy a sukulenty, resp. tropické epifyty (orchidey a bromélie). Práve toto sú rastliny, ktoré sú ideálne na umiestnenie do spálne. Patria sem napríklad i aloe vera, agáve či obľúbený zamiokulkas.

Tip: Aj malá spálňa môže byť útulná a účelná: Poradíme vám, ako na to

Google+