Ako správne skombinovať matrac a rošt?

Ak chcete využiť potenciál matraca naplno, musíte mu zabezpečiť ideálne podmienky pre fungovanie. V prípade matracov je to najmä správny podklad, ktorý môže predĺžiť alebo skrátiť životnosť matraca - zvýrazniť anatomické vlastnosti matraca alebo ich naopak utlmiť. Prinášame Vám prehľad jednotlivých druhov podkladov, na ktoré sa zvyčajne matrace ukladajú.

Druhy podkladov: pevný alebo pružný?

Matrac môžete uložiť na pevný alebo pružný podklad. Ako pevný podklad slúži väčšinou pevná doska alebo pevný latkový rošt. Novší a modernejší spôsob uloženia matracov je pružný podklad - pružné prednapäté lamely.

Pružný lamelový rošt

Ak máte lamelový rošt, tzn. rošt obsahujúci pružné lamely, odporúča sa uložiť naň najmä matrace nepružinové. Pružinové matrace pružia dostatočne, preto nie je potrebné ich pokladať na pružný podklad.

Naopak pena alebo latex dokáže síce výborne kopírovať telo, no chýba im výrazná pružnosť pružinových matracov. Najmä nižšie penové matrace majú problém pružiť (čím vyšší matrac, tým menej cítite na akom podklade je uložený). Preto sa výborne dopĺňajú matrace vyrobené z peny alebo latexu s lamelovými roštami, ktoré zvyšujú pružnosť lôžka.

Platí pravidlo: Ak rovnaký penový, resp. latexový matrac uložíte na pevný podklad, matrac bude mierne tvrdší. Naopak uložením na lamelový rošt matrac získa pružnosť a celkovo budete mať z matracu pocit, že je elastickejší a poddajnejší.

Veľkou výhodou lamelových roštov je predĺženie životnosti matracov - lamely odpružia časť váhy, matrac je menej namáhaný a dlhšie vydrží.

Pevný latový rošt

Pevný latový roštTakýto rošt sa skladá z pevných dosiek, buď uložených napevno v ráme, alebo spojených textilnými šnúrkami. Tento rošt nepruží, to znamená, že pruženie musí kompletne obstarať matrac. Preto sú menej vhodné najmä tenšie matrace, ktorým pružiť pomáha práve lamelový rošt. Tenšie penové matrace uložené na pevnom rošte sú tvrdšie ako na lamelovom rošte.

Vhodné riešenie pre tento typ roštu sú preto najmä pružinové matrace. Lacnejšou alternatívou sú klasické pružinové matrace, komfortnejšie sú taštičkové matrace.

Tu však vaše možnosti nekončia. Niektoré penové matrace, najmä tie hrubšie, môžu byť položené aj na pevnom podklade - ak je pena dostatočne hrubá na to, aby zabezpečila dostatočné pruženie. V praxi potom tieto hrubšie matrace môžete uložiť na pevný aj na lamelový rošt.

Stále platí, že na pevnom podklade budú matrace mierne tvrdšie v porovnaní s uložením na pružné lamely.

Ak máte radi tvrdšie lôžko, aj nižší penový matrac môžete uložiť na pevný rošt - matrac pre vás bude príjemne tuhší.

Pevná plná doska

Niektoré postele nemajú žiadny rošt - iba dosku. Tu je situácia komplikovanejšia z hygienických dôvodov. Technicky platí to isté, čo pri pevných latových roštoch, ale... zdravý človek vypotí v priebehu noci počas spánku aj niekoľko decilitrov potu - vlhkosti, ktorá prejde z časti do posteľného prádla a poťahu, ale z časti aj do matraca samotného. V lete alebo pri chorobe to môže byť aj viac.

Preto potrebujú matrace "dýchať", aby stihli cez deň vyschnúť a aby sa v nich vlhkosť nedržala. Z tohto pohľadu nie je doska ideálnym podkladom. Čiastočným riešením je navŕtať do dosky diery - ventilačné otvory zlepšia odvetrávanie.

Na pevnú dosku sú vhodné všetky pružinové a taštičkové matrace, ktoré sú plné vzduchu a preto lepšie odvetrávajú.

Na pevnú dosku môžete uložiť aj penové matrace, no dôležité je kontrolovať, aby vlhkosť v matraci nezostávala. Vhodné je vyberať matrace obsahujúce vzduchové kanáliky, kokosové vlákno, masážny povrch, HR penu - všetky tieto materiály najčastejšie kombinujú sendvičové matrace.

Teda aj penové matrace je možné uložiť na dosku, ak sú k tomu prispôsobené - materiálovo alebo technickým riešením zlepšujúcim odvetranie.

Odporučené podklady

Ako ste teraz zistili, je veľa kritérií, ktoré sú podstatné pri kombinovaní matracov a roštov. Preto je dôležité pri výbere matraca zohľadiť aj odporúčania, na aký podklad je matrac vhodný.

V našej ponuke má každý matrac v detaile produktu popísané, na aké podklady je vhodné ho uložiť, aby fungoval k Vašej maximálnej spokojnosti.

Google+