Ako správne skombinovať matrac a rošt?

Ak chcete využiť potenciál matraca naplno, musíte mu zabezpečiť ideálne podmienky pre fungovanie. V prípade matracov je to najmä správny podklad, ktorý môže predĺžiť alebo skrátiť životnosť matraca - zvýrazniť anatomické vlastnosti matraca alebo ich naopak utlmiť. Prinášame Vám prehľad jednotlivých druhov podkladov, na ktoré sa zvyčajne matrace ukladajú.

 

Druhy podkladov: pevný alebo pružný?

Matrac môžete uložiť na pevný alebo pružný podklad. Ako pevný podklad slúži väčšinou pevná doska alebo pevný latkový rošt. Novší a modernejší spôsob uloženia matracov je pružný podklad - pružné prednapäté lamely.

 

Pružný lamelový rošt

Ak máte lamelový rošt, tzn. rošt obsahujúci pružné lamely, odporúča sa uložiť naň najmä matrace nepružinové. Pružinové matrace pružia dostatočne, preto nie je potrebné ich pokladať na pružný podklad.

Naopak pena alebo latex dokáže síce výborne kopírovať telo, no chýba im výrazná pružnosť pružinových matracov. Najmä nižšie penové matrace majú problém pružiť (čím vyšší matrac, tým menej cítite na akom podklade je uložený). Preto sa výborne dopĺňajú matrace vyrobené z peny alebo latexu s lamelovými roštami, ktoré zvyšujú pružnosť lôžka.

Uložením na lamelový rošt matrac získa pružnosť a celkovo budete mať z matracu pocit, že je elastickejší a komfortnejší. Veľkou výhodou lamelových roštov je predĺženie životnosti matracov - lamely odpružia časť váhy, matrac je menej namáhaný a dlhšie vydrží. Naopak na pevnom podklade pena vyslovene trpí.

Uložením penového, sendvičového, resp. latexového matraca na pevný podklad riskujete rychlé preležanie, preto túto kombináciu neodporúčame. Zároveň platí, že výrobca neuzná reklamáciu, ak bude matrac uložený na nesprávnom podklade (v rozpore s návodom na použitie).

 

Pevný latový rošt

Pevný latový roštTakýto rošt sa skladá z pevných dosiek, buď uložených napevno v ráme, alebo spojených textilnými šnúrkami. Tento rošt nepruží, to znamená, že pruženie musí kompletne obstarať matrac.

Vhodné riešenie pre tento typ roštu sú preto najmä pružinové matrace. Lacnejšou alternatívou sú klasické pružinové matrace, komfortnejšie sú taštičkové matrace.

 

Pevná plná doska

Niektoré postele nemajú žiadny rošt - iba dosku. Tu je situácia komplikovanejšia z hygienických dôvodov. Technicky platí to isté, čo pri pevných latových roštoch, ale... zdravý človek vypotí v priebehu noci počas spánku aj niekoľko decilitrov potu - vlhkosti, ktorá prejde z časti do posteľného prádla a poťahu, ale z časti aj do matraca samotného. V lete alebo pri chorobe to môže byť aj viac.

Preto potrebujú matrace "dýchať", aby stihli cez deň vyschnúť a aby sa v nich vlhkosť nedržala. Z tohto pohľadu nie je doska ideálnym podkladom. Čiastočným riešením je navŕtať do dosky diery - ventilačné otvory zlepšia odvetrávanie.

Na pevnú dosku sú vhodné všetky pružinové a taštičkové matrace, ktoré sú plné vzduchu a preto lepšie odvetrávajú.

 

Odporučené podklady

Ako ste teraz zistili, je veľa kritérií, ktoré sú podstatné pri kombinovaní matracov a roštov. Preto je dôležité pri výbere matraca zohľadiť aj odporúčania, na aký podklad je matrac vhodný.

V našej ponuke má každý matrac v detaile produktu popísané, na aké podklady je vhodné ho uložiť, aby fungoval k Vašej maximálnej spokojnosti.

Google+