Roztoče v posteli - ako sa ich zbaviť?

Roztoče sú neželaní obyvatelia každej domácnosti, či sa vám to páči alebo nie. Aj keď ich nevidíte, určite vám robia v dome spoločnosť. Boj s takýmto neviditeľným nepriateľom je veľmi ťažký. Hoci neprenášajú žiadne závažné ochorenia, dokážu skomplikovať život hlavne ľuďom s astmou, alergiou alebo aj malým deťom, či starším. Roztoče sú samé o sebe neškodné, to čo vám však môže najviac škodiť sú ich exkrementy. Po vdýchnutí dráždia najmä sliznice v dýchacích cestách.

Ako sa zbaviť roztočov

Roztočom sa darí v kobercoch, dekách, vankúšoch, perinách, oblečení, plyšových hračkách a samozrejme vo vašej posteli. Ak vám ráno tečie z nosa, kašlete a škriabu vás oči, na vine môže byť práve vaša posteľ plná roztočov. Roztoče v posteli spravia z najútulnejšieho miesta v dome zdroj alergií, kožných a dýchacích chorôb. Nechceme vás vystrašiť, ale je to holý fakt. Týmto článkom vám chceme poradiť a podať zopár tipov ako na roztoče v posteli a ako sa ich zbaviť.

Kde sa roztočom najviac darí?

Roztočom sa darí na tých miestach, kde trávite najviac času - na gauči, v perinách, matraci a v posteli. Prečo práve v posteli? Majú tam najideálnejšie podmienky na množenie, obľubujú teplo, tmu, vlhkosť medzi 60 až 80 % a v neposlednom rade tam majú dostatok potravy. Pri dýchaní a potení vzniká zvýšená vlhkosť na posteli, pričom tak vytvárate ideálnu klímu pre roztoče. Tie sa potom živia odumretými šupinkami kože. Čím dlhší čas trávite v posteli, tým im poskytujete viac „čerstvej potravy“.

Odstráňte roztoče v posteli

Boj s roztočmi je veľmi náročný a úplne ich odstrániť určite nepôjde. Nie je to možné, s tým sa musíte zmieriť. Môžete však výrazne znížiť ich počet a to takým spôsobom, že v prvom rade upravíte podmienky v byte tak, aby neboli vhodné pre roztoče a ich rozmnožovanie.

Hlavné opatrenia:

  • neprekurujte priestory v dome,
  • znížte vlhkosť v domácnosti,
  • pravidelne vetrajte,
  • vystavte matrace a posteľ slnku,
  • periny vystavte mrazu,
  • často perte posteľnú bielizeň,
  • pravidelne utierajte prach a zbavte sa huňatých kobercov.

Ak zvyknete počas zimy prekurovať vaše priestory v dome, tak vytvárate ideálne prostredie na množenie roztočov. Tie totiž milujú teplo a najlepšie sa im darí pri teplote okolo 22 - 25 °C. Preto maximálna teplota v dome by nemala presiahnuť 22 stupňov, pričom v spálni kde spíte postačí teplota 18 - 20 °C.

Roztoče milujú vlhkosť a práve to je najlepšie prostredie na ich rozmnožovanie. Ak máte v byte vysokú vlhkosť, tak roztoče sa u vás určite premnožili. Zakúpte si odvlhčovač vzduchu a hlavne v spálni je potrebné udržať vlhkosť medzi 40 - 50 %. Vlhkosť pod 50 % je pre ne vysoko nepriaznivá, vtedy roztoče vysychajú a umierajú.

Pravidelné vetranie je základ, preto každé ráno poriadne a intenzívne svoj dom vyvetrajte, roztočom totiž prekáža čerstvý vzduch a sucho. Taktiež ich zaskočíte poriadnym prievanom. Ak ste boli naučení vašu posteľ ihneď po prebudení postlať a pekne upratať, tak to už nerobte! Len by ste vytvorili priaznivé prostredie pre roztoče v posteli. Zakryli by ste vlhkosť, ktorá sa počas noci v posteli usadila. Spálňu dôkladne vyvetrajte a nechajte nech sa periny riadne prevetrajú. Celý deň bude prúdiť do postele čerstvý a suchý vzduch, čo roztočom nerobí dobre. Vhodné je aj pravidelné vetranie a otáčanie matracov, pretože práve v nich sa kumuluje vlhkosť i pot.

Slnko a sucho roztoče hubí, preto vystavte vašu spálňu slniečku a svetlu. Odtiahnite pokiaľ možno všetky záclony, závesy alebo žalúzie a nechajte prúdiť slnečný svit do spálne. Výborné je periny a vankúše dať na balkón alebo do okna. Veď už vaše staré mamy každý deň dávali periny do okien. Podobne aj matrace vyhoďte vonku na slnko.

Budete sa možno čudovať, ale poriadne vymrznutie roztoče spoľahlivo zabíja. V zime nechajte jednorazovo váš byť vymrznúť, pootvárajte okná a tak roztoče uhynú. Výborným spôsobom je vyhodiť vaše periny a matrace počas mrazu vonku do okna alebo na balkón. O tom, že je potrebné posteľnú bielizeň pravidelne prať určite netreba hovoriť. Preto ju meňte pokiaľ možno čo najčastejšie a vyperte ju aspoň na 60 °C.

Prach utierajte pravidelne vlhkou handričkou, aby ste ho nerozvírili do priestoru. Roztoče nenávidia eukalyptový olej, preto ho môžete používať pri utieraní prachu. V jednom grame prachu sa totiž skrýva až 15 tisíc roztočov. Usadzuje sa najmä na nábytku, pod posteľami, či v kobercoch. Ak sa v domácnosti nezaobídete bez koberca, tak určite vyberajte koberce s krátkym vlasom.

Existujú aj prípravky na odstránenie roztočov z vašej domácnosti, ale obsahujú množstvo chemických látok. Môžete si pomôcť aj jednoduchým, ale účinným prípravkom zo sódy bikarbóny. Sódu bikarbónu dáme do zaváraninovej fľaše a pokvapkáme ju obľúbeným esenciálnym olejom. Uzavrieme a dobre pretrepeme. Pomocou sitka každý matrac, či iný povrch pokryjeme sódou, akoby ste cukrovali koláč. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom všetko dobre povysávajte. Nielenže roztoče vypudíte, ale zabránite ich návratu.

Praním bielizne a snímateľných matracových poťahov na 60°C zlikvidujete 99,9% roztočov

Roztoče v matracoch

Je samozrejmosťou, že sa roztoče nachádzajú hlavne v matracoch. Vedeli ste, že sa roztoče usídlia v novom matraci do štyroch mesiacov? Vďaka vylučovaniu potu a odumretej koži sa stávajú vhodným prostredím pre roztoče. Zatočiť s nimi môžete rovnako tak, ako sme popísali už vyššie. Pravidelne vetrať, vystavovať slnku i mrazu a podobne.

V prípade, že vás čaká kúpa nového matraca a máte doma alergika, určite pouvažujte nad antibakteriálnym matracom s protiroztočovou úpravou, ktoré sú ideálne pre alergikov i astmatikov. Antibakteriálne matrace sú vyrábané kombináciou takých materiálov, ktoré eliminujú výskyt roztočov alebo baktérií a poskytujú tak účinnú aj trvalú ochranu pred roztočmi, plesňami, či inými mikroorganizmami. Sú to hlavne moderné peny so špeciálnou antibakteriálnou úpravou napríklad ULTRA-FRESH, ktorá likviduje roztoče a mikroorganizmy.

Pomôžu aj antialergénne poťahy

Najlepšie sú matrace s prateľným antialergickým poťahom, napríklad z Aloe Vera alebo so striebrom. Vo vlhkom prostredí striebro totiž potláča rast mikroorganizmov alebo ich úplne usmrcuje. Antialergénne povlaky na matrace sú tkané z hustej textílie, cez ktorú neprejdú roztoče, ani ich výlučky. Roztoče nepreniknú do lôžkovín a do matraca sa nedostane ich potrava, šupinky vašej kože. Izolované roztoče tak zahynú. Uzavretie matracov sľubuje zníženie veľkého počtu roztočov. Obliecť takýmito antialergénnymi poťahmi môžete aj staršie matrace. Alergény tak ostanú vo vnútri a nedostanú sa na povrch.

Výhoda snímateľných prateľných poťahov: Praním bielizne a snímateľných matracových poťahov na 60°C zlikvidujete 99,9% roztočov.

Dá sa zbaviť roztočov v posteli?

Roztoče v posteli určite nezlikvidujete úplne, ale ich podľa našich odporúčaní aspoň znížite na minimum. Zatočiť s roztočmi je beh na dlhé trate, vyžaduje si to pravidelnosť a ošetrovanie vyššie uvedenými spôsobmi. Vďaka týmto jednoduchým opatreniam je možné znížiť dlhodobo výskyt roztočov aj o 70 %, čo bude mať priaznivý vplyv na zdravie všetkých členov domácnosti.

Google+