Správny výber matraca podľa materiálu a zloženia

Vyber matraca - vlastnosti matracov určuje ich zloženieSpánok je veľmi dôležitou súčasťou nášho života, je to prirodzený spôsob, ako si naše telo môže odpočinúť, zregenerovať sily a uvoľniť sa. Kvalitu spánku je možné ovplyvniť výberom vhodného matraca, prípadne roštu.

Vhodne zvolený matrac poskytuje v kombinácii s podkladom dostatočnú vzdušnosť a zaručuje dokonalé rozloženie hmotnosti, tým je zaručená ideálna anatomická poloha chrbtice a uvoľnenie kostného svalstva počas spánku.

Druhy matracov

Tip z našej ponuky: Sendvičové matrace zahrňujú širokú škálu matracov, od štandardných, až po vysoko komfortné. Sú tvorené z niekoľkých vrstiev a typov materiálu. Výsledná kombinácia dáva matracom jedinečné vlastnosti v tuhosti, vzdušnosti a anatómii.

Pružinové matrace

Hlavnou prednosťou pružinových matracov je dokonalá vetrateľnosť, najlepšia zo všetkých typov matracov. Môžete ho umiestniť ako na pevnú dosku, tak aj na pevný latkový rošt, prípadne nepolohovateľný lamelový rošt. Pružinové matrace sú vhodné pre široké spektrum zákazníkov.

Taštičkové matrace

Sú luxusné pružinové matrace. Jadro týchto matracov obsahuje cca 400 ks jednotlivých pružín v samostatných taštičkách. Taštičkové matrace majú veľmi dobrú bodovú elasticitu a vynikajúce ortopedické vlastnosti.

Uloženie matracov môže byť ako na pevnú dosku, tak na pevný rošt, prípadne na nepolohovateľný lamelový rošt minimálne s 26 lamelami.

PUR pena

Skladba a zloženie polyuretánovej (PUR) peny zaručuje dobré kopírovacie vlastnosti, vzdušnosť a pri vyššej hustote peny aj pevnosť a nosnosť. Tento materiál prešiel v poslednej dobe mimoriadnymi zmenami, ktoré zabezpečili jeho zdravotnú nezávadnosť a vhodnosť pre širokú skupinu užívateľov.

PUR penu najčastejšie nájdeme v pružinových a sendvičových matracoch, kde sa využíva najmä ako komfortná vrchná vrstva. Tieto matrace sú veľmi žiadané kvôli výhodnej cene.

Matrace zo "studenej" HR peny

HR pena je modernejšia ako klasická PUR pena - vyrába sa metódou za studena, preto sa jej často hovorí aj "studená" pena. Skratka "HR" je z anglického high resistible - jedná sa o vysoko odolnú a viac tuhú penu. Modernejšia technológia výroby má zásadný dopad na výsledné vlastnosti matracov:

  1. Väčšie póry umožňujú ideálnu ventiláciu vzduchu, čím zabraňujú kumulácii nežiaducej vlhkosti, preto je možné matrace z HR peny uložiť aj na pevnú dosku.
  2. Pena je elastickejšia a pružnejšia v porovnaní s klasickou PUR penou. Matrace z kvalitnej HR peny sa vyznačujú výbornými ortopedickými vlastnosťami.

Tip na matrac zo studenej peny: ATLANTA sendvičový matrac (AKCIA -40%)

Latexové matrace

Latexový matrac LATEX 5 EXCLUSIVE

Latexové matrace sú charakteristické výbornou bodovou deformáciou. Prehĺbia sa len v mieste najväčšieho tlaku, ale okolie nie je týmto tlakom ovplyvnené. Povrch latexových matracov je rozdelený na anatomické zóny s rozdielnou tvrdosťou a vďaka tomu sa výborne prispôsobia každej časti tela samostatne (fyziosystém).

Celkovo sa latexové matrace radia medzi mäkšie matrace. Zmes syntetického a prírodného latexu dáva matracom 100% antialergické vlastnosti. Latex ponúka výborné ortopedické vlastnosti a dlhú životnosť. Latexové matrace je nutné uložiť na priedušný podklad - kvalitný lamelový rošt (optimálne 26 lamiel a viac).

RE pena

RE pena je zlisovaná, má vysokú hustotu a preto je veľmi tvrdá. Podobne ako kokos sa používa na zvýšenie tuhosti a nosnosti matracov.

Kokosové matrace 1+1 Kokosové vlákno

Veľmi často používané pre odvetrávanie matracov. Zvyšuje nosnosť a tvrdosť matracov.

Ovčie rúno 

Používa sa najmä na zimnej strane matracov pre svoje hrejivé vlastnosti.

Lenivá pena (tzv. pamäťová pena)

Viscoelastická (termoaktívna) hmota, ktorá pri kontakte s ľudským telom reaguje na zvýšenú teplotu znížením svojej tvrdosti a optimálne sa prispôsobí tvaru tela, podoprie ho do anatomicky správnej polohy. Matrace z pamäťovej peny sú veľmi vhodné pre dlhodobo ležiacich pacientov.

Google+