Blog o zdravom spánku
Či už z vlastnej vôle alebo prinútení okolnosťami, v noci ste spali veľmi málo a teraz vás čaká nový deň so všetkými svojimi povinnosťami. Bez ohľadu na to, prečo ste v noci nespali, následky na seba nedajú dlho čakať. Aký je najlepší spôsob, ako sa s nedostatkom spánku vyrovnať?
Ospalosť a podriemkavanie počas dňa napriek tomu, že ste v noci spali viac ako dostatočne, môže znamenať, že trpíte hypersomniou. O čo presne ide a ako si s tým dať rady, vám už prezradíme v našom článku.
Vieme, že dospelý človek by mal spať minimálne 7 až 8 hodín denne. Tento údaj je však len veľmi orientačný a rozhodne nevystihuje potrebu spánku každého jednotlivca. Spánkové potreby sa totiž líšia od človeka k človeku. Preto vám ponúkame návod, ako zistiť, koľko spánku skutočne potrebujete.
Vyznať sa v spleti rôznych názvov a termínov dá niekedy poriadne zabrať. A to dokonca aj pri takej bežnej veci, akou sú matrace. Tým skôr, že ich nekupujeme každý deň či rok, ale raz za niekoľko rokov. To, čo platilo pred niekoľkými rokmi, dnes už nemusí platiť, pretože vývoj aj v oblasti matracov ide veľmi rýchlo dopredu.
Depresia je jedným z najčastejších duševných ochorení na svete. V podstate existuje niekoľko typov depresie s rôznymi príčinami, ktoré sa navzájom odlišujú niektorými príznakmi. Existuje však jeden symptóm, ktorý je pre všetky typy depresií spoločný, a tým sú poruchy spánku.
Spomínate si na výhovorky, ktoré ste používali ako dieťa, aby ste oddialili čas, kedy treba ísť spať? Zaujímavé je, že mnohí z nás používajú rovnakú zdržovaciu taktiku aj v dospelosti. Ide o fenomén, ktorý predstavuje úmyselné odkladanie spánku, napríklad v prospech pozerania filmov, sledovania sociálnych sietí, čítania a pod.
Plnohodnotný nočný spánok je nielen príjemný, ale zlepšuje aj duševnú výkonnosť a posilňuje celkové zdravie. Väčšina dospelých potrebuje viac ako 7 hodín spánku za noc a deti i dospievajúci vzhľadom na svoj vývoj dokonca ešte viac. Čo však v prípade, ak si taký luxus jednoducho nemôžete dovoliť?
Deti rastú ako z vody, a tak nečudo, že sa ani nenazdáte a detská postieľka je pre ne už prikrátka. Kedy je vhodný čas vymeniť detskú postieľku za veľkú posteľ necháme na vás. Niekedy je tým správnym impulzom, keď dieťa úplne prestane používať plienky.Alebo pri živších deťoch obdobie, kedy začínajú samostatne vyliezať z postieľky a hrozí nebezpečenstvo pádu. Nech už je dôvod výmeny postieľky za posteľ akýkoľvek, v dnešnom článku vám poradíme ako vybrať posteľ do detskej izby tak, aby ste boli spokojní nielen vy, ale hlavne vaše dieťa.
Prechod z letného na zimný čas a naopak môžu vyvolať problémy so spánkom a nespavosť. Nenechajte sa ovplyvniť týmito zmenami a vyspite sa poriadne. Začítajte sa do našich tipov a zaraďte ich do svojho denného harmonogramu. Vďaka nim budete schopní privítať ráno plní energie a s úsmevom začať nový deň.
Správna spánková hygiena je pre dobrý spánok mimoriadne dôležitá. Zakladá sa najmä na vhodnom prostredí a správnych spánkových návykoch. My vám ponúkame 30-dňový plán s osvedčenými tipmi, vďaka ktorým si spánok určite zlepšíte. Vyzbrojte sa teda odhodlaním a dôslednosťou a smelo začnite.