0,00 € / 0ks
0

Blog o zdravom spánku

Fázy spánku a čo sa počas nich s nami odohráva

Vedieť, čo sa s nami deje potom, ako zavrieme oči a upadneme do spánku, je pre zdravý a osviežujúci odpočinok kľúčové. Aby bol spánok naozaj kvalitný, malo by počas jednej noci u človeka prebehnúť približne 4 až 6 spánkových cyklov. Samozrejme, ide len o orientačné číslo, keďže mladí ľudia zvyčajne nemávajú taký problém s nespavosťou ako seniori. Prečítajte si, ako vyzerajú jednotlivé fázy spánku a vyskúšajte fintu, s pomocou ktorej sa budete ráno prebúdzať oddýchnutí a s úsmevom na tvári.

 

02.04.2019
Viete, ako si užiť spánok, aj keď ste mimo svojho domova?

Prebdená prvá noc v neznámom prostredí je biologický fenomén, ktorému sa mnohí nevyhnete. Môžete si však osvojiť viacero účinných trikov na jeho zmiernenie.

14.01.2018
15 tipov, ako sa vyhnúť nespavosti a mať kvalitnejší spánok

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste nevedeli zaspať, alebo ste sa každú chvíľu budili. Pokiaľ sa u vás problémy so spánkom vyskytujú zriedka netreba panikáriť. Je to v poriadku. Avšak, ak sa problémy vyskytujú pravidelne, treba spozornieť.

21.01.2016
8 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred spaním

Až tretina ľudí v súčasnosti zažíva ťažkosti pri zaspávaní. Môžu za to niektoré večerné a nočné rituály, ktoré spánok narúšajú. Tie môžu dokonca priniesť so sebou rôzne zdravotné ťažkosti. Preto by sa mali obmedziť čím skôr, aby bol spánok kvalitnejší. Toto sú veci a rituály, ktoré by sa pred spaním nemali robiť. 

 

07.01.2019
Ranná bolesť chrbtice a stuhnutosť

Budíte sa ráno stuhnutí a s bolesťami chrbta? Takýchto prípadov z roka na rok pribúda. Ak sa nejedná o sporadickú záležitosť, určite nad tým nemávnite rukou! Ostrá ranná bolesť chrbta, ktorá vám bráni začať deň naplno, môže byť príznakom závažných ochorení. Ranná bolesť chrbtice môže znamenať napríklad problémy so srdcom, obličkami, dýchacími či tráviacimi orgánmi alebo ochoreniami močových ciest. U žien môže chrbtica bolieť napríklad aj pri niektorých druhoch gynekologických ochorení.

12.11.2018
Ako vyčistiť matrac a odstrániť škvrny

V posteli strávime takmer tretinu života, preto je jej čistota pre naše zdravie veľmi dôležitá. Hoci sa posteľná bielizeň, či dokonca niektoré prikrývky dajú vyprať, pri matraci takýto postup použiť nemôžeme. A čo ešte v prípade, ak sa nám na matrac podarí niečo vyliať alebo na ňom objavíme zaschnuté škvrny? Našťastie sme objavili pár šikovných spôsobov, ako vyčistiť matrac a odstrániť aj tie najodolnejšie škvrny. Neváhajte a vyskúšajte ich aj vy.

13.08.2019
10 tipov pre lepší spánok bábätiek

O tom, ako presvedčiť bábätko, aby spinkalo, by sa dala napísať celá kniha. Niektoré mamičky odporúčajú toto, ďalšie zasa tamto, pretože na každé dieťatko platí niečo iné. Máloktorá z nás však vie, že na to, aby drobček spal tak, ako by mal, nie je potrebné ovládať žiadne nezvyčajné metódy či praktiky. To, čo na lepší spánok bábätiek naozaj zaberá, sa dočítate v našom článku.

06.11.2019
Čo by sa stalo keby ste nespali 11 dní? Niekoľko šokujúcich experimentov z minulosti

Ako už všetci určite viete, spánok je pre naše telo neuveriteľne dôležitý. Zdravý dospelý človek by mal spať 7 – 8 hodín, deti by si mali pospať ešte o niečo dlhšie. Spánok nie je len o tom, aby si vaše telo oddýchlo a načerpalo nové sily. Mozog práve v tom čase podstupuje „upratovanie“ a regeneruje sa nám nervový systém. Čo sa môže stať, keby ste túto, pre mnohých ľudí obľúbenú činnosť, na dlhší čas vynechali?

14.08.2018
Prečo je spánok dôležitý pre tínedžerov

Počas puberty je rozpor medzi sociálnymi a biologickými hodinami výraznejší ako v ktoromkoľvek inom období ľudského života. Tínedžerov doslova naháňame do postele a ráno ich zase nemôžeme prinútiť vstať. Vo všeobecnosti je známe, že menej ako šesť hodín spánku má škodlivý vplyv na ľudské zdravie. U adolescentov však môže byť táto hranica ešte vyššia. Vedci totiž zistili, že nedostatok spánku je spojený nielen s horšou koncentráciou či komunikáciou, ale aj s horšími známkami.

05.03.2019
Ako zvládnuť nespavosť pomocou byliniek

Nespavosť v poslednej dobe postihuje ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami. Mnohí na jej zmiernenie siahajú po rôznych hypnotikách, ktoré so sebou prinášajú množstvo nežiadúcich účinkov a, samozrejme, pri dlhšom užívaní aj návykovosť.

07.01.2020